В останні роки держава зосереджує особливу увагу на вирішенні  потреб людей з інвалідністю. Вони потребують належного соціального захисту і створення гідних умов життя, які б дозволяли цим людям успішно інтегруватися у суспільне життя.

Державна служба зайнятості особам з інвалідністю приділяє особливу увагу, використовуючи нові підходи в роботі для вирішення проблем зайнятості та працевлаштування осіб даної категорії. Питання трудової адаптації набуває принципового значення з огляду на зростання чисельності осіб з інвалідністю, які бажають працювати.

Відповідно до Програмного документу про спільне виконання Проекту Програми розвитку ООН, Міжнародної організації праці та Державного центру зайнятості «Соціальна інтеграція людей з інвалідністю шляхом забезпечення доступу до зайнятості», впроваджується проект Моделі працевлаштування та забезпечення зайнятості осіб з інвалідністю в Україні включно з Методологією надання центрами зайнятості соціальних послуг людям з інвалідністю. В усіх регіонах визначено пілотні центри зайнятості щодо апробації даних проектів. Звернувшись до таких пілотних центрів зайнятості, люди з інвалідністю та роботодавці матимуть змогу перевірити на практиці нову технологію працевлаштування клієнтів з інвалідністю.

У березні 2011 року Лубенським міськрайонним центром зайнятості також  розпочато роботу щодо проведення апробації Моделі працевлаштування та забезпечення зайнятості осіб з інвалідністю та Методології надання центрами зайнятості соціальних послуг людям з інвалідністю.

Одним із перспективних напрямів забезпечення зайнятості  осіб з інвалідністю став розвиток малого підприємництва, різних форм самозайнятості та індивідуально-трудової діяльності. Такі форми зайнятості мають можливість максимально задовольнити потребу у створенні нових робочих місць, поліпшенні добробуту громадян з особливими потребами, які прагнуть оволодіти престижними професіями, мати гідний заробіток, забезпечуватимуть належний освітній рівень.

Основними напрямами, за якими працює Лубенський міськрайонний центр зайнятості з особами з інвалідністю в сфері малого підприємництва стало:

- виявлення осіб з інвалідністю, здатних до ведення підприємницької діяльності;

- інформування на постійно діючих семінарах про сутність, першочергові кроки та дії, які варто здійснити для започаткування власної справи, види підприємницької діяльності, які в місті та районі є найбільш економічно доцільними та затребуваними;

- проведення для майбутніх підприємців навчання, складовими якого є основна професійна підготовка з основ ринкової економіки і менеджменту, набуття управлінських навичок;

- здійснення постійного консультування та інформаційного супроводження осіб з інвалідністю як підприємців.

Особливе місце в системі соціального захисту осіб з інвалідністю приділяється молоді. Підтримка підприємницької ініціативи молодих людей,  яка перебуває на обліку в службі зайнятості, здійснюється шляхом виплати допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності.

Напрями економічної діяльності, що користуються попитом у молоді для започаткування власної справи, досить різноманітні: торгівля; транспортні перевезення; вирощування сільгоспкультур, домашніх тварин і птиці; бджільництво; ремонтні роботи та сервісне обслуговування побутової техніки, телеапаратури, сільгосптехніки; бухгалтерські та юридичні послуги; фізкультурно-оздоровча діяльність, перукарські послуги тощо.

Одним з життєвих прикладів започаткування власної справи є історія Беркута Ігоря Юрійовича, якому допоміг Лубенський міськрайонний центр зайнятості. Сам чоловік довів, що тверда воля та наполегливість реалізувати власне бажання змінити своє життя, можуть принести не тільки матеріальне забезпечення, а і моральне задоволення від праці. Історію його професійного успіху можна прочитати тут.

 

Автор: Олена Безрук, головний спеціаліст відділу організації сприяння працевлаштуванню Полтавського обласного центру зайнятості