Одне з найважливіших завдань кожної держави – соціальний захист її громадян, зокрема і людей, які мають інвалідність.

Покращити їх матеріальне становище, забезпечити стабільність та впевненість у завтрашньому дні, інтегрувати  в активне громадське життя, довести, що вони є повноправними громадянами своєї держави  - ось основні завдання нової Моделі працевлаштування та зайнятості людей з інвалідністю в Україні. Модель було розроблено в рамках Проекту Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй, Міжнародної організації праці та Державного центру зайнятості «Соціальна інтеграція людей з інвалідністю шляхом забезпечення доступу до зайнятості». Її  апробація проходить в 90 центрах зайнятості по всій Україні. 

Не є виключенням і Одеський міський центр зайнятості. Його працівники, залучені до Проекту, проводять для кандидатів на працевлаштування та їхніх потенційних роботодавців спеціалізовані ярмарки вакансій, індивідуальне консультування, екскурсії на підприємства, що створюють робочі місця для людей з інвалідністю, зустрічі з успішними людьми, які всупереч вадам здоров’я змогли побудувати кар’єру. 

Для таких клієнтів визначено інформаційний сектор, у якому є можливість ознайомитися із спеціальними вакансіями, законодавчими актами щодо працевлаштування таких людей, скористатися порадами психолога та ін. 

В результаті наполегливої роботи, з початку 2011 року, 19 безробітних цієї категорії були працевлаштовані за сприяння спеціалістів Одеського  міського  центру зайнятості. 

Відповідати за працевлаштування людей з інвалідністю дирекція центру доручила головному спеціалісту відділу сприяння працевлаштуванню безробітних Сульжук Тетяні, якій для спілкування з безробітними  визначили спеціальне робоче місце. Тетяна Іванівна відразу встановила тісний контакт з управлінням праці та соціального захисту населення, відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, медичними закладами, з громадськими організаціями людей з інвалідністю та соціальних партнерів. Пані Тетяна стала частим гостем на підприємствах, установах, організаціях міста, які могли створити або адаптувати спеціальні робочі місця до потреб людей цієї категорії з метою надання їм консультацій, проведення інформаційно – роз’яснювальної роботи. Під час допомоги у пошуках роботи людям з інвалідністю вона стала ланкою, яка зв’язувала безробітного та роботодавця, отримуючи якомога більше інформації щодо вимог роботодавця та бажань потенційного співробітника. Якщо ж виникали проблеми, знаходила індивідуальні шляхи їх вирішення: чи то працевлаштування за допомогою дотацій,  чи то підвищення кваліфікації безробітного на курсах в учбовому центрі, чи то працевлаштування людини з інвалідністю на громадські роботи, тобто використовувала всі можливості служби зайнятості. Спеціаліст зуміла вивчити майже напам’ять бажання та потреби всіх безробітних з інвалідністю, їхні функціональні обмеження та медичні показники.

 «Більшість роботодавців людей з інвалідністю беруть неохоче. Але ж багато з них мають значний потенціал і бажання працювати. На обліку в службі зайнятості чимало таких людей з вищою освітою: бухгалтери, економісти, інженери, спеціалісти інших професій. Вони бажають працювати на рівних із здоровими людьми, бути повноправними членами суспільства», - говорить Тетяна Сульжук.

 У працевлаштуванні людей цієї категорії задіяні спеціалісти як відділу по роботі з роботодавцями, так і відділу активної підтримки безробітних, а також дирекція Одеського міського центру зайнятості. Всі вони об’єднують зусилля заради однієї мети  - працевлаштування людей з інвалідністю.       

Без сумніву, цьому сприяє і робота клубу для людей цієї категорії населення, створеного в центрі зайнятості у травні 2009 року. Засідання клубу постійно очолює головний спеціаліст відділу активної підтримки безробітних Іващенко Олена Євгенівна. 

«Ідея створити в центрі зайнятості такий клуб виникла аби психологічно підтримати одну з соціально незахищених на ринку праці категорій безробітних, -  говорить Олена Іващенко. – В умовах ринку з його конкуренцією роботодавці виставляють жорстокі умови до працівника. Аби адаптувати людей з інвалідністю до ринку праці, пришвидшить їхню інтеграцію у суспільне життя, створено клуб, назва якого «Сходинки життя», адже  у житті  ми  піднімаємось сходами, перемагаючи життєві негаразди, самих себе, тільки одні роблять це хутко,  а інші –  повзуть. Раз на місяць або двічі запрошуємо шукачів роботи даної категорії, намагаючись підтримати їх психологічно та морально».

Серед тем семінарів такі: «Професії, яких потребує ринок праці», «Десять засобів досягнення успіху», «Розвиток соціального інтелекту - необхідність для успішного життя», «Особливості працевлаштування в сучасних умовах» та ін. Засідання клубу не обмежуються порадами профконсультантів, спеціалісти відділу активної підтримки намагаються урізноманітнити їх. Так, на одне із засідань було запрошено спеціаліста з карвінгу - художнього вирізанню фігур з овочів та фруктів, популярного кулінарного мистецтва. Адже ремесло карвінгу може приносити прибуток, якщо, наприклад, на замовлення прикрашати святкові столи. 

На одне з засідань, яке проходило у кінці травня, завітали студенти – третьокурсники  факультету соціальної роботи Одеського національного університету імені І.І. Мечнікова, яким зовсім скоро доведеться ставати чиновниками соціальних служб, у тому числі і для інвалідів. Присутні на заході клієнти з інвалідністю висловили свої побажання щодо того, яким має бути працівник соціальних служб: це привітна, енергійна людина, здатна викликати довіру, вселити надію, словом, не бути «чинушею».

Директор Одеського міського центру зайнятості Світлана Липовська ознайомила учасників  засідання клубу і його гостей з послугами, які надає  служба  зайнятості,  у тому числі з можливістю отримати нову спеціальність чи підвищити кваліфікацію всім працездатним від 18 років в Одеському центрі професійно – технічної освіти Державного центру зайнятості. Після навчання у ньому людина відразу знаходить себе на ринку праці, де сьогодні має місце великий попит на робітничі професії. 

 «А якщо людина обрала для себе вищу освіту, вона повинна бути висококласним спеціалістом, - зауважила Світлана Липовська. Це стосується і працівників соціальної сфери. Спільна праця служби зайнятості  та соціальних партнерів дасть можливість полегшити життя людей з інвалідністю, зробити його більш комфортним, змінити громадську думку щодо їх зайнятості, надати можливість цим людям реалізувати свій потенціал». 

 

На фото: головний спеціаліст відділу сприяння працевлаштуванню безробітних  Одеського міського центру зайнятості Тетяна Іванівна Сульжук з клієнткою

 

Автор: Ірина Юріївна Савчук,

заступник начальника відділу організаційної роботи, загального діловодства та взаємодії зі ЗМІ Одеського міського центру зайнятості